Telefon
WhatsApp
Akıncı TİHA, irtifa rekoru kırarak Türk havacılık tarihine geçti
Hax

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

İRTİFA REKORU

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen proje kapsamında, BAYKAR tarafından yerli ve milli imkânlarla geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

 

38.039 FEET YÜKSEKLİĞE ÇIKTI

Tasarım doğrulama faaliyetleri kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve kullanıcı kuvvetlere ait resmi heyetlerin huzurunda gerçekleşen Uzun Uçuş ve Yüksek İrtifa Performans Testi'nde havalanan Akıncı, 38.039 feet'e (11.594 metre) çıktı. Böylece ilk kez milli olarak geliştirilmiş bir hava aracı ile gökyüzünde bu yüksekliğe ulaşılmış oldu.

Son Dakika: AKINCI TİHA, 11 bin 594 metre yüksekliğe çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı

25 SAAT 46 DAKİKA HAVADA KALDI

Bayraktar Akıncı TİHA'nın 38.039 feet'e çıktığı bu uçuşta 25 saat 46 dakika havada kaldı. Çorlu'da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nden yönetilen uzun uçuş faaliyeti kapsamında Akıncı havada 7.507 km yol kat etti. Bugüne kadar test ve eğitim uçuşlarında 870 sorti yapan Akıncı, toplamda 347 saat 28 dakika uçuş gerçekleştirdi.

HARP BAŞLIKLI MAM-T İLE BAŞARILI ATIŞ

Bayraktar Akıncı TİHA 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan ilk atış testinde Roketsan tarafından milli olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve ilk kez kullanılan MAM-T ile hedefleri başarıyla vurmuştu. 5 Temmuz 2021'de gerçekleştirilen atış testinde ise ilk defa harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. Canlı mühimmatlar ile yapılan atış testinde de Akıncı'dan atılan mühimmatlar hedefleri tam isabetle vurdu.

Son Dakika: AKINCI TİHA, 11 bin 594 metre yüksekliğe çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı

İLK UÇUŞ 6 ARALIK 2019'DA YAPILDI

Bayraktar Akıncı TİHA, ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdi. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'nda bulunan Bayraktar Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde yürütülen test faaliyetleri 3 adet Bayraktar Akıncı TİHA prototipi ile sürdürülüyor.

SERİ ÜRETİM SÜRÜYOR

2021 yılı içinde ilk teslimatların gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar Akıncı TİHA projesinde seri üretim süreci devam ediyor. Seri üretimin ilk uçakları olan ve Çorlu'ya intikal eden Bayraktar Akıncı S-1 ve S-2 ile test faaliyetleri sürdürülüyor. Diğer seri üretim modellerinin entegrasyon çalışmaları ise Baykar Milli S/İHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi'nde yürütülüyor.

Son Dakika: AKINCI TİHA, 11 bin 594 metre yüksekliğe çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı

BAYRAKTAR TB2'DE REKOR KIRMIŞTI

BAYKAR tarafından taktik sınıfta milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, daha önce 27 bin 30 feet yüksekliğe çıkarak yine bir rekora imza atmıştı. Milli SİHA, 17 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt'te katıldığı demo uçuşunda yüksek sıcaklık ve kum fırtınası gibi zorlu coğrafi ve iklim şartlarında tam 27 saat 3 dakika havada kalarak uçuş süresi rekoru da kırmıştı.

Son Dakika: Akıncı TİHA, irtifa rekoru kırarak Türk havacılık tarihine geçti

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

ALTINBAŞ Kuyum
OPET

E-Bülten Aboneliği