Telefon
WhatsApp
KADİM MEDENİYETİMİZİN PENCERESİNDEN: ANNE
Hax

07/05/2021 Cuma akşamı Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği’nin daveti ile derneğin kanalında Nazmiye Yazıcı Hanımefendi ve Tahir ORHAN Beyefendi ile bir sohbet gerçekleştirdik. Kadim medeniyetimizin ve tarihimizin penceresinden aile, anne ve kadın üzerine konuştuk. O sohbet üzerine bir yazı kaleme alayım dedim. Karadeniz Yazarlar Birliği Başkanı sayın Sebahittin Saruhan’a ve tüm dernek üyeleri ile kendileri ile tanışmama vesile olan çok kıymetli İlhan Küçük Hocam’a bu değerli program için teşekkür ederim.  Programı izlemek isteyenler Yazar Karadeniz facebook adresinden veya  benim facebook hesabımdan izleyebilirler.

Binlerce yıllık medeniyet birikimi üzerine inşa edilen geleneksel kültürümüz, ilahi vahiy ile beslenen yüce dinimiz İslâm, tarihimiz ve toplumsal hassasiyetimizde müstesna bir yeri vardır anneliğin. Kültürümüzde devlet “baba” vatan ana olarak nitelendirilmiştir ve vatana hizmetten sonra anneye hizmetten bahsedilir. Bu husus Orhun Kitabelerinde de geçmektedir.

Kadın demek aile demektir, yuva demektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Bu millet esas terbiyesini aileden almaktadır. Türk milleti öyle analara sahiptir ki her devrin büyük adamlarını bu analar yetiştirmiştir. Türk kadını daha yüksek nesiller yetiştirmeye kabiliyetlidir.” Veciz sözü ile annelerimizin millet, toplum ve aile hayatı için taşıdığı önemi açıkça ortaya koymuştur.

Geçmişten bugüne kadar köklü tarihimize değer katan, milletimizi ve devletimizi ileri taşıyan tüm büyüklerimizi yetiştiren annelerimiz ile şehit ve gazi anneleri başta olmak üzere, tüm annelere en yüksek saygı ve en derin sevgiyi göstermek en anlamlı vazifemizdir kanaatindeyim.

Annelikten kasıt sadece biyolojik annelik de değildir, bizim medeniyetimizde kadının yaşam kaynağı yüreğinde taşıdığı evlat sevgisidir. Biyolojik olarak anne olmamış ama her çocuğu evlat gibi gören, her canlıya anne şefkati ve merhametiyle yaklaşan tüm kadınlar anne yüreğine sahiptir.

Bizim kadim medeniyetimizde anne-baba hep değerli olmuştur. Bizim kültürümüzde baba kahraman anne bilgedir. Göktürkler döneminde Orhun Yazıtlarında da ata (baba) gök, ana yer olarak adlandırılmış ve kutsal sayılmıştır.

Kül Tigin Abidesi Doğu Cephesinde “ Babam Kağan uçtukda inim Kül Tigin yiti yaşta kaldı Umay Teg ögüm katun kuntıga inim Kül Yigin er at buld”  Babam kağan uçtuğunda (öldüğünde) küçük kardeşim Kül Tigin yedi yaşında kaldı Umay gibi anam Hatunun devletine küçük kardeşim Kül Tigin er adını aldı. Demektedir. Türklerde Dede Korkut’tan da bildiğimiz, erkeklerin adını bir yararlılık ve kahramanlık gösteren fiilden sonra almasının daha eski bir şekli burada görülmekte. Kül Tigin’in adını bir ozandan ya da şamandan almayıp annesinden alması annenin Türklerde hami ruh olduğuna inanılan Umay’dan güç aldığına inanılarak yüce bir yerde görüldüğünü hem de toplumda söz sahibi olduğunu göstermektedir.

Yüce dinimiz İslâm’a göre de anne ve elbette ki baba çok büyük makama sahiptir. Hem ayetlerde hem de hadislerde onlarla ilgili tavsiyeler bulunur. Anneye ve babaya iyilik ve ihsanda bulunmak üç üstün amelden biridir. Anne-babanın neden bu kadar önemli olduğuna da bakmak gerekiyor elbette.  Sadece biyolojik olarak bir canlı dünyaya getirmekle ilgili olmasa gerek bu yücelik. Gelişimi daha doğmadan başlayan karakteri daha annesinin rahmindeyken annesinin yedikleri, içtikleri, duyup işittikleri ve hissettikleri ile şekillenmeye başlayan bireyin ileriki yaşantısında iy-kötü- mutlu- mutsuz- sakin- stresi vb. olması annenin elinde. Bu nedenledir ki Peygamberimiz (SAV) “Asıl mesut olan saadetinin temeli annesinin rahminde atılmış olandır. Bedbaht ise bedbahtlığı annesinin rahminde yaşadığı dönemde başlayan kimsedir. ( Bihar’ul Envar) diyerek bu duruma dikkat çekmiştir. Bugün bilim de çocuğun gelişimi ile ilgili aynı cümleleri kurmaktadır.

Annelik ve elbette ki babalık hem dünyaya getirilen çocuğa hem de topluma karşı bir sorumluluktur. Çocuğun ilk öğretmeni anne-babasıdır. Anne babalar söylediklerinden çok yaptıklarıyla çocuklarına şekil verirler bu nedenle eskiler ”Lisan-ı hal lisan-ı kalden entaktır.”  Demek suretiyle buna dikkat çekerler aynı şekilde amel ile terbiye dil ile terbiyeden etkilidir denilir ve yine çocuklar sözlerinizden çok ayak izlerinizi, davranışlarınızı takip ederler denir. İşte bu nedenle annelik çok önemli ve yüce bir makamdır.

Temiz, edepli, merhametli, iyi huylu çocuklar yetiştiren anne ve babalar sadece çocuklara ve topluma hizmet etmekle kalmayacak kendileri de bundan faydalanacaktır.

Bu vesile ile kendi anneciğime, şehit ve gazi annelerimize, evlat hasreti çeken ve evlat yolu bekleyen tüm annelere ve evlatları kandırılmış onların yolunu gözleyen Diyarbakır annelerine, kimsesiz yavruları sahiplenen koruyucu annelere, evladına hem annelik hem babalık yapan babalara, tüm canlılara merhamet ve sevgiyle yaklaşan anne yüreklilere, vatan savunmasında evladını vatana feda eden annelere hürmetlerimle…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Anket

ALTINBAŞ Kuyum
OPET

E-Bülten Aboneliği