Telefon
WhatsApp

Aziz Şahin’in Koordinatörlüğünde İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can, Moldova’ya bağlı Özerk Türk Cumhuriyeti Gagavuzya’nın Başkenti Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov ile bir istişare toplantısı gerçekleştirdi.

ATİK Türkiye Başkanı Mehmet Arat’ın da bulunduğu toplantıda eğitim, kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliği konularında aşağıdaki başlıklar üzerinde görüşmeler yapıldı.

 

1. Gagavuzya Özerk Türk Cumhuriyeti Komrat ile İstanbul sivil toplum kuruluşları işbirliklerinin güçlendirilmesi.

2. Başkent Komrat Belediyesi ile İstanbul belediyeleri arasında inovasyon başta olmak üzere işbirliklerinin artırılması.

3. Gagavuzya Ticaret Odası ve Moldova Kişinev Ticaret Odası ev sahipliğinde, Moldova Ticaret Bakanlığının katılımı ile “ATİK Kişinev İş Forumu”nun yapılması.

4. Moldova belediyeleri ile Türk devletleri arasında kardeş şehirlerin her alanda faaliyet göstermesi için Komrat Belediyesi’nin lojistik destek sağlaması.

5. Komrat Belediyesi’nin Almanya NRW Eyaleti Belediyesi ve Polonya Koscian Belediyesi ile kardeş şehirler protokolü yapması.

6. Gagavuzya Ticaret Odası ile Türkiye’deki ticaret ve sanayi odalarının işbirliklerinin güçlendirilmesi.

7. Türk devletleri yerel yönetimleri işbirlikleri ile eğitim, kültürel, sosyal ve ekonomik işbirliklerinin artırılması.

8. ATİK Koordinatörlüğünde Moldova Cumhuriyeti’ne, Kişinev başta olmak üzere, Avrupa ülkelerinden yatırımcıları çekebilecek projelerin oluşturulması.